Nezmění se nic, jen náš tým bude mít víc času na vylepšování naší služby, ujistil včera uživatele aplikace WhatsApp jeden z jejích zakladatelů Brian Acton na svém blogu. Reagoval na zprávu o tom, že WhatsApp je další ze seznamu nových aplikací, které pohltí Facebook.
Předpovědi, podle kterých sociální síť WhatsApp brzy nahradí Facebook, je nyní o něco reálnější. Přispěl k tomu sám Facebook, když aplikaci ocenil na 19 miliard dolarů. A rozhodl se k největší internetové akvizici od fúze Time Warner a AOL. Zbývá jen doufat, že na ní Facebook také neprodělá tolik, jako svého času Warneři. Čtyři miliardy dolarů vyplatí Facebook v hotovosti a zbývajících 12 miliard ve svých akciích. Kromě toho získají zakladatelé a zaměstnanci WhatsApp tři miliardy dolarů v akciích v průběhu čtyř let od uzavření smlouvy. Bloomberg nabízí také srovnání: Japonská společnost Rakuten Inc. koupil minulý týden službu Viber za 900 millionů dolarů. Za jednoho jejího uživatele zaplatil v přepočtu tři dolary, zatímco Facebook platí WhatsAppu 42 dolarů za každého jeho uživatele.
Z hlediska zisků z reklamy je WhatsApp pro Facebook nevýznamný. Žádnou reklamu totiž na této sociální síti totiž její zakladatelé nepřipustit. Ale z hlediska oblíbenosti u mladé generace je to vážný soupeř. Teenageři v Německu už preferují WhatsApp spíše než Facebook. Zatímco u třetiny dotázaných v rámci studie Bravo dominuje mezi sítěmi Facebook, WhatsApp preferuje 46 % dívek a 34 % chlapců ve věku 12 až 19 let.
WhatsApp má 450 milionů uživatelů, oproti tomu Twitter má okolo 240 milionů aktivních uživatelů. Jedná se o jednu z nejrychleji rostoucích aplikací. Hlavním důvodem jejího úspěchu je podle zahraničních analytiků to, že funguje napříč všemi operačními systémy a umožňuje uživatelům posílat nejen rychlé zprávy, ale i obrázky.
Žádné reklamy, žádné hry a žádné špinavé triky. To je podle jednoho ze zakladatelů aplikace Jana Kouma pravý důvod její oblíbenosti. "A další příčinou je to, že se zaměřujeme především na získávání nových uživatelů, a neřešíme, jak celou tuto zábavu zpeněžit," řekl Koum na letošní konferenci Digital Life Design. Vzhledem k tomu, že za užívání služby se po 12 měsících užívání platí jen 99 centů, staví společnost obchodní model na objemu.
Teprve když se dozvíte, že Koum je původem z Ukrajiny, pochopíte, proč má takovou averzi ke komercializaci své aplikace. "Prostřednictvím WhatsAppu si lidé posílají soukromé zprávy, což je podle mého názoru moc intimní, než abychom to zneužili ke komerčním účelům. Pokud chcete využít naši platformu pro komerční účely, máte smůlu," prohlásil s úsměvem. Nepřipomíná vám to začátky Facebooku?
Konkurenční platformy chtějí podle Kouma neustále vydělávat na tom, že nutí lidi nakupovat dodatečný obsah, jako jsou hry nebo vtipné samolepky. "Ale to je podle mého názoru chyba. I když nám to paradoxně pomáhá, protože lidé, kteří si na podobné věci stěžují na Facebooku, pak většinou dostanou doporučení právě na nás."