Faktor Soukup - informovaný, chytrý, odvážný

Nutné reformy
Musíme vůbec dohánět Západ? Češi jsou ve skutečnosti boháči

26.12.2016 17:00 Rozhovor

České hospodářství má před sebou dobré vyhlídky. Přesto bychom neměli jásat předčasně. Vláda totiž místo vytváření lepšího prostředí spíše klade další překážky fungování ekonomiky, říká ekonom z brněnské Masarykovy univerzity Libor Žídek.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • tyden tyden (11 hlasů) 26.12.2016 18:49

    "Nemůžeme očekávat, že se čtyřicet let centrálního plánování překoná...

  • Arnošt Utřikund (7 hlasů) 26.12.2016 21:36

    Jasně, po 40 létech budování socializmu jsme klesli na poloviční...

  • Jan Bajer (3 hlasy) 26.12.2016 23:03

    Žádní Češi. To propaganda vybírá vždy takové srovnání, z něhož režim...

  • Karel Kořínek (2 hlasy) 26.12.2016 23:57

    Proc ale mame brat za stejnou praci u nemevke firmy tretinovou mzdu,...

  • Arnošt Utřikund (1 hlas) 27.12.2016 01:16

    No jo, Pražák...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Německý Der Spiegel (16. 4. 98) si ubrousky na ústa jistě nedává: thatcherista Klaus do­vedl vlastní hospodářský zá­zrak k bankrotu, fanatický mo­netarista Klaus nepochopil, Klausova zásada nerozlišitelnosti čistých a špinavých peněz způsobila nejen vážné morální, ale i materiální škody, atp. - jsou jen některé z titulků,“ seznámil tehdy čtenáře se svojí osobní rešerší.
V knize pak Milan Zelený konstatoval, že tím německý Der Spiegel svoji kritikou směrem k Česku a potažmo i Václavu Klausovi, nekončil. „Česká republika se stala z premianta mezi reformními zeměmi posledním žákem ve třídě, rozčarování z nezdaru je fatální, ještě nedávno vysmívaní Poláci nebo Slováci jsou mnohem úspěšnější, Klaus vyvolal exhibicionismus super bohatých, Havel chce nyní udělat z ekonomiky šéfovskou

0 hlasů

Dohánět západ? co to je za otázku, tu mohou položit jen zbohatlíci. Jak chcete toto vysvětlit lidem kteří mají dvě a více dětí a jsou jen dělníci a mají jen na jídlo a to to nejlevnější, tudíž i nejméně zdravé a z toho plynou budoucí zdravotní potíže, nemají na další vzdělání svých dětí a tak jsou odkázání k dosmrtné chudobě.
Ano až bude za práci takový plat aby se dalo žít tak ano, na západě mají dělníci mnohem víc za stejnou práci a tudíž při srovnatelných nákladech i mnohem lepší životní možnosti a to je pro tyto lidi dosti důležité-

1 hlas

Na západě mají dělníci sice mnohem víc, ale také se odtud mnoho firem odstěhovalo do Číny nebo alespoň do montoven jakou je i ČR. Takže je tam vysoká nezaměstnanost. Zvláště mladí lidé tím naprosto přicházejí o budoucnost. Nikoho nezajímá kolik mají dětí (většinou se přizpůsobili a nemají žádné). Žijí z dávek, které na tamní životní náklady nejsou nijak vysoké. Časem o ně přijdou kvůli invazi muslimů, kteří mají nižší nároky. Zadlužené státy to dlouhodobě neufinancují, zvláště když stále více peněz jde do pochybných organizací podporujících invazi. Až bude alespoň část muslimů pracovat, klesnou mzdy i většině domácích, kteří práci ještě mají.

Západní "elity" zkrátka hodily vlastní lidi přes palubu. Zlo, které vyvolaly mobilitou kapitálu nyní "řeší" jiným zlem - mobilitou chudoby. To je globalizace.

Cesta k lepšímu životu proto není jen v "dohánění Západu", ale i ve vyhnutí se chybám, které udělal. Pomoci může protekcionismus, nacionalismus a přísný postup proti únikům do daňových rájů.

1 hlas

U Německa, ne že by se nemělo aspektů vícero, jako například jak p. Zeman zmínil modernizace po válce, nebo že docela velký trh na kterém se jedným jazykem moct uplatnit a obchodovat a prodávát. Ale jeden docela důležitý bod, který sice z mé strany možná jak historická hrdost ale k tomu nějaké podklady jsou, tak se má Prusko ve vojsku kterého se vycvičil nejeden inženýr. Například Werner (von) Siemens, jestli Vám to jméno něco říká, tak byl Pruským důstojníkem který potom jako soukromník rozjel co je známé dodnes. A ne, že bych mínil jako brát jeho zásluhy, ale bez účenecké kultury a důrazu na přesnost a spolehlivost a takové, argumentativně by se sám jentak až tak nevypracoval. A jakoby německý charakter tím byl značně ovlivněn byť mnohý Němec poněkud jakoby plive na to jako by nějaké Prusko kdy bylo natož Staroprusové, a dělá jakoby vše přece vždy bylo naprosto Německé (což historicky evidentně docela nesmysl byť se jistěže mluvilo svou němčinou nápodobně jak Francouzi mluví dodnes jazykem který značně odvozený od latiny, a že i němčina má vícero jako dialektů a před několika sty lety zněla v jako hlavní verzi docela odlišně).

Co se týče specificky tématu oligarchismu, dle mého mínění je trochu zavádějící dělat z toho jenom jako by se to týkalo jiných. Jakože ne, že by stav nebyl docela odlišný, ale když se má stav například v Německu docela takový, že jenom existující korporace existují a postupně se čím dále tím více monopolizují jak občas někdo odpadává a sotva kdo přibývá obzvláště když se očekává aby musel mít jak naprosto nový vynález místo aby se zaměřil na něco co možná běžné ale ne nutně všude pokryté nebo ne nutně kvalitou servisu úžasné (a potažmo zvýšené nebezpečí zdraví škodlivých nesmyslů jak se kdo se možná žene za prachy snaží o kde jaký údajný vynález), a do toho velké korporace ještě dostanou z veřejných peněz kdejaké peníze když se na tom hrstka politiků dohodla, tak jednak jak zmíněno moc produktivity nutně neexistuje ale i prostě celkově nezájem se snažit vybudovat podnik a takové když to je docela nemožné konkurovat korporaci která v podobné nebo stejné činnosti možná ani nemusí platit daně a takové. Což neznamená, že jentak snadné začít vyrábět letadla, ale když to prostředí je takové, že z prodejců možná nikoho možná nezajímá si koupit například od místního pekaře živnostníka protože od megakorporace rychlejší si objednat nebo o několik haléřů levnější na rohlík, tak i sebevětší pracovity pekař si sotva udrží svůj jednu pekárnu natož aby měl prostředky rozšířit výrobu nebo otevřít další pobočku, atd.

A z mé strany určitě souhlas, že princip nějakého, že politici kteří se možná ani nezajímají o to co za několik let natož právěže možná ani co zítra když přece snadno můžou odejít do penze kdyby něco, to nic moc a docela nehezké když ekonomické výkyvy jsou někdy docela značné. Což neznamená, že bych byl pro komunismus, neboť to argumentativně jak ultramonopól, ale když se má tolik a tolik miliardářů kteří bohatnou čím dále tím více mezi tím co sotva kdo další se může vypracovat na milionáře, tak to poněkud jak ten oligarchismus i pokud ti miliardáři nemají přímo dominující značný politický vliv mezitím co mnohý politik bere jejích výklad věcí ekonomických vždy jako by byl univerzální a ne značně stranický.

0 hlasů

(a Němci tím jak zmíněno byli argumentativně docela poznamenané, ale co se týče toho Německa současně, argumentativně v mnohém jíž před časem usnuli na vavřínech, a trochu lepší statistiky kvůli levným importům z východu nebo trochu obchodu s Tureckem, s tím si jíž moc nevyskočí, obzvláště když nejeden vidí jak se chovají k údajným přece přátelům a takoví určitě ne jak plantážní pracanti za které je mnohý asi má. Natož když z vlastní zkušenosti znám případy typu manažer hotelu nařizující co je v rozporu s ústavou SRN, a že já jsem ten který se prý provinil když jsem odmítal takové nařízení uposlechnout. Jakože oni dnes v mnohém ani neznají jak vlastní řád, a mnohý dělá jakoby měl úžasnost v genech a jakoby by cokoliv dělal jistě muselo být úžasné když to dělá on, a takové. Od čeho si myslím, že zas ne důvod je jak pošlapávat, ale když se k ním jakoby jenom vzhlíží tak se je akorát stáhnuto s ními jak se sami s vervou podkopávají v kdečem.)

0 hlasů

(...natož případy typu ze SRN/NDR pomáhající Sadamovi k chemickým zbraním i s účastí dalších se západu i za jeho útočné války proti Iránu, což se v Německu možná docela ignoruje dodnes mezitím co se ohání jak se je ale úžasnými přece jak se má řeky a takové, ale nejeden další jíž nějaký čas jak zmíněno ne jak nějaké plantážní otroctvo.)

0 hlasů

Proc ale mame brat za stejnou praci u nemevke firmy tretinovou mzdu, jako nemecky zanestnanec.
A proc nasi lekari chteji stejnou mzdu jako na Zapade ?
Co na ten akademik, i zadarmo drahy ?

2 hlasy

Zas právně vzato Vám nikdo nebrání rozjet například automobilovou výrobu a platit kolik chcete. Ale jít od nuly k něčemu takovému jistě ne tak snadné, obzvláště když berete například inženýra, který svým způsobem také akadémik, za drahého i za 15t měsičně (což je méně než by měl jinde na sociální podpoře), natož když se po dřívějších podnikatelích rozprodalo co kupující možná akorát použili k tomu aby rozprodali se ziskem jednotlivé cihly továrny, a takové.

0 hlasů

Jasně, po 40 létech budování socializmu jsme klesli na poloviční životní úroveň Rakouska a téměř po 30 létech budování demokracie jsme na třetině - paráda

7 hlasů

"Nemůžeme očekávat, že se čtyřicet let centrálního plánování překoná během několika roků."

Tak tohle staci, aby clovek vedel, s jakym rudym lharem ma co do cineni.
Se soudruhem Dlouhym by si mohli podat ruce, 27 let je u tech komousu "par roku".
Na to jak se republika zabluzila, jak novodobi "refrmatori" vytynelovali duchodovy fond a kolik stovek bilionu bylo rozkradeno..., na to si tohle bolsevicky vemeno vubec nevzpomelo.
Jojo, neni vetsiho lhare, nez prekabateny komous :-)))))

11 hlasů

Haha, potrefena ruda vemena ok a jeronym se hezky chytla. A jako vzdycky, zadne argumenty, jenom plivani spiny. Presnem jako to delali za komousu :-))))))
Bolesevicky bulik jeronym navic zase zavidi jinym vyplatu :-)))))

0 hlasů

Většinou se snažím na vás nereagovat, protože se šílencem nemá smysl polemizovat. Ale, že nesouhlasíte s výrokem, že "nemůžeme očekávat, že se čtyřicet let centrálního plánování překoná během několika roků" a autora nazýváte "rudým lhářem", to už je opravdu vrchol drzosti a překrucování elementárních skutečností. Kde jsme byli, ekonomicky, po WW2 ve světě a kde jsme byli po roce 1990? Jestli je někdo "rudý", tak jste to vy. I když uznávám, že očividně nejste "rudý" proto,, že byste věřil nějaké ideologii, ale jednoduše proto, abyste vnášel nenávist a rozpory do společnosti, což je také váš úkol, za který dostáváte zaplaceno. Už se těším na vaší mechanickou a debilní odpověď ve stylu - "...rudé vemeno OK ..." a skutečně se divím, že se soudruzi ve vedení nesnaží o výměnu očividných blbů, kteří melou stále stejné pitominy.

1 hlas

"...stovky bilionů..." To ruské govado nerozezná číslovky, asi se mu rozlámal ščot. Proto je ochoten kydat hnůj pro rusáky za pár rublů.

0 hlasů

Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn.

Je zajímavé, že se Češi vždy srovnávají s někým, kdo je na tom mnohem hůře, než my. Zde se v interview mluví o "oligarchických modelech" na Ukrajině a v Rusku ve srovnání s naším modelem ekonomiky. Stejně tak lidé neustále poukazují na mizerné zdravotní, či sociální zabezpečení, ale opět, vetšinou v zemích, o kterých bychom ani neměli uvažovat, že bychom se k jejich úrovni měli přiblížit. Je to tak nějak smutné, ale příznačné - mám na mysli obvyklé hlášky o "nejlepším, nejvyšším, nejdokonalejším cokoli, v zemích střední a východní Evropy". Toto klišé se už stalo jakýmsi automatickým zaklínadlem v našich zprávách. Odvaha a
snaha "dohnat a předehnat" jaksi chybí - není ale divu, protože o to už se verbálně pokoušíme odjakživa.

0 hlasů

Žádní Češi. To propaganda vybírá vždy takové srovnání, z něhož režim vyjde dobře. Komunisté také všechno srovnávali s dobou poválečného nedostatku, ale už ne se Západním Německem. Ta srovnání z článku jsou ze stejného soudku. Ještě pár "nutných reforem" a jediné srovnání bude prales.

3 hlasy

To je ještě na pár generací, než se vytratí tohle nízké sebevědomí, způsobené 40-letou degenerací za rovnostářského socialismu a ruské okupace. Neviděl bych to jako úplně ztracenou kauzu.

0 hlasů

No jo, Pražák...

1 hlas




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle najdete >


Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov